Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Bankadan konuta faiz freni
Bankadan konuta faiz freni
Bankadan konuta faiz freni
Konut piyasası, yaz durgunluğunu bankaların faiz artırımı nedeniyle kıramadı. Bankalar, bir ayda faiz oranlarını üç kez yükseltince kredilerin taksitleri de 1.435 liraya kadar çıktı
 
Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu. 
 
10 yılda oran % 1 
Bankaların faiz artırımıyla birlikte 21 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyt Türk, Akbank, İngBank, Şekerbank, Fibabanka) verdiği 120 ay vadeli konut kredisi oranlarının ortalaması yüzde 1'e, 60 ay vadelilerin ise yüzde 0.97'ye çıktı. 
 
TAKSİT 1.435 TL 
Rakamlar eylülün son haftasıyla aynı düzeylerde kaldı. Konut kredisinde aylık taksitlerin bin 435 TL, faizin ise 72 bin 165 TL olduğu görüldü. Kredipazari.com'dan alınan bilgilere göre konut kredisi kullanan kişi sayısı 14 milyona yaklaşırken, kredi miktarı 209 milyar TL'ye ulaştı. 
 
Takibe uğrayan kredi azaldı 
2013 ikinci çeyrek döneminde kullandırılan tüketici ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan miktar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında azalarak 411 milyon TL oldu. Takibe alınan kredilerde en büyük payı sırasıyla yüzde 38 ile ihtiyaç kredileri, yüzde 17 ile konut kredileri ve yüzde 5 ile taşıt kredileri aldı. 
 
1 ayda 3 kez arttı
Albarakatürk 100 bin TL, 120 ay vadeli kredide faiz oranını bir ayda yüzde 0.93'ten yüzde 1.04'e yükseltti. Böylece konut kredisinin taksit ödemeleri de arttı. Hesaplamalara göre bir ay içinde gerçekleşen 0.11 puanlık artışın tüketiciye aylık maliyeti 76 TL'yi buldu. 
 
En düşük oran hangi bankada?
En uygun faiz oranlarıyla kredi veren kuruluşlar arasında ilk sırada mortgage şirketleri bulunuyor. DD Mortgage yüzde 0.87 ile kredi verirken, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası yüzde 0.89 faiz oranıyla ikinci sırada. Abank yüzde 0.93, Kuveyt Türk yüzde 0.95, Halkbank'ta yüzde 0.97 ile kredi kullandırıyor. Garanti Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank faiz oranını yüzde 0.98 olarak belirlemiş durumda. Denizbank, TEB, Fibabanka ve ING Bank yüzde 0.99, Tekstilbank 1.01, Türkiye Finans ve Albaraka Türk 1.04, Akbank ile HSBC ise 1.05 ile işlem yapıyor. 
 
100 bin liralık kredide 20 bin tasarruf
Karşılaştırma sitesi Enuygun. com'un Baş Analisti Betül Sungurlu, konut kredisinde tüketicinin ne kadar tasarruf edebileceği hakkında ipucu verdi. Türkiye'de her ay 1.5 milyon kişinin bankalara konut kredisi taksiti ödediğini belirten Sungurlu, "Yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olduğu için, konut kredilerinin daha dikkatli karşılaştırılması gerekiyor. Konut kredisinde masraflar ve faizler olmak üzere toplam maliyet üzerinden karşılaştırma yapılmalı. Örneğin, 100 bin TL, 120 ay vadeli bir konut kredisinde bankalar arası karşılaştırma yapan tüketicinin 20 bin TL'ye varan tasarruf imkânı bulunuyor. Elbette kazanç miktarları, vade ve tutara ya da hangi bankadan yana tercih kullanıldığına göre değişiyor" dedi. 

01.11.2013

Etiketler : Konut piyasası , Konut kredisi , konut kredileri


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

komisyonsuz konut kredisi ziraat konut kredisi Ziraat Bankası istihbarat ve haberleşme ücreti (komisyon) tahsil edilmeden kullandırılabilecek 'Komisyonsuz Konut Kredisi' kapsamında tüketiciler konut kredisi başvurusu yaparak hayallerindeki konuta sahip olabiliyor. Komisyonsuz konut kredisi uygulaması kapsamına Transfer Kredisi, Bireysel İşyeri Kredisi ve İnşaat Tamamlama Kredisi ürünleri de girmektedir.

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Konut kredisinde erken ödeme cezası sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen bitirmedi. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.,NULL,Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Söz konusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor.

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

2012 yılında da konut kredisi kullandırımında ilk sırada yer alan Malatya, 2013'de ilk öeyrekde olduğu gibi ikinci çeyrekde de birinciliğini korudu.KrediPazari.com'un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2013 yılı ikinci çeyrek verilerinden yararlanarak elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il Malatya oldu.

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Kredi açılışında oluşan en önemli masraf kalemidir. Konut kredilerinde 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden belirli bir oran belirlenerek de alınabilir. Örneğin %1 dosya masrafı oranı belirleyen bir bankadan 250.000TL tutarında kredi kullanıldığında 2.500 TL dosya masrafı ödenir. Bankaların dosya masrafsız kredi ürünleri bulunsa da karlılığı korumak açısından bu ürünlerde faiz oranı, dosya masraflı ürüne göre daha yüksek olabilir.

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Konut kredisindeki o 'mecburiyet' kalkıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı.Yeni taslağa göre konut kredisi kullananlar artık hayat sigortası yaptırmak zorunda olmayacak. Ayrıca bankalar ücretsiz 'yalın kart' çıkartmak zorunda olacak.Taslakta dikkat çeken maddeler şöyle:- yapı ruhsatı yapılmadan ve bina tamamlama sigortası olmadan maketten konut satılamayacak- Tüketici istemezse konut kredisinde sigorta yaptırmayacak

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Konut Finansmanında katılım bankaları coştu

Merkez Bankası verilerinden derlenen bilgiye göre 2007 yılında katılım bankaları, 1 milyar 529 milyon liralık konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti. 2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut+kredi-haberleri">konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut+kredi-haberleri" i

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank Konut Kredisi

Odea Bank, Türkiye’nin en genç bankası olarak çektiği dikkati ekonomi, krediler ve finans alanında hazırladığı kampanyalar ile devam ettiriyor. Tüm kredi türlerinde oldukça uygun faiz oranları hazırlayan Odea Bank konut kredisi paketlerinde de her tüketici için uygun bir seçenek ve avantaj sunuyor. Odea Bank mortgage, birçok seçenek ile sunduğu Odea Bank konut kredisi paketleri sayesinde, herkesin ihtiyacı, geliri ve bütçesine uygun konut kredileri veriyor. Odea Mortgage Odea mortgage,

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

Konut kredisi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin

Yakın zamanda özel hayatımızla ilgili aldığımız bir karar neticesinde, bir ev sahibi olmak için harekete geçtik. Ev bedelinin bir kısmı için finansman ihtiyacımız olması nedeniyle konut kredileriyle (mortgage) ilgili ile ilgili bir fiyat araştırmasına girdik. Bu süreçte hangi bankalara başvurduğumu, hangi fiyatlamaları aldığımızı ve ne gibi kriterlere dikkat ettiğimizi yol gösterici olması açısından sizlerle paylaşmaya karar verdik. Konut kredisinde alternatif arama sürecinde, bazı bankaların yaklaşımını beğendik, bazılarınınkini yadırgadık

Konut kredi faizlerinin 2012 başına göre yüzde 36 oranında geriledi

Konut kredi faizlerinin 2012 başına göre yüzde 36 oranında geriledi

100 bin TL'lik kredinin aylık ödemelerini 890 TL'ye kadar düşürdü. Merkez Bankası'nın faiz indirimi ile birlikte gerileyen konut kredisi faiz oranları, 2012 başındaki seviyelere göre yüzde 36 düştü. Bankaların konut kredisi vadelerini 10 yılın üstüne uzatmaya başlaması ve artan rekabet tüketiciye olumlu şekilde yansıdı. Kira öder gibi ev sahibi olma hayalinin yeniden canlandığını belirten Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, "2012 yılının başlarında yüzde 1

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :table
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 519095d55f3a9c57