Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Emlak Vergisi zamlanacak. İşte zam oranı ve yeni Emlak Vergisi
Emlak Vergisi zamlanacak. İşte zam oranı ve yeni Emlak Vergisi
Emlak vergisi can yakacak!
Emlak Vergisi zamlanacak. İşte zam oranı ve yeni Emlak Vergisi
 
Emlak Vergisi ödeme zamanı geldi. Bu ay sonuna kadar Emlak Vergisi'nin ikinci taksitinin ödenmesi gerekiyor. Gelecek yıl ise Emlak Vergisi zamlı tarifeye geçip cep yakacak.
 
Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot, Emlak Vergisi ile ilgili yazı yazdı. İşte o yazı:
İstanbul yandı...
 
Hem de ne yandı!..
2014 yılı emlak vergisi ile ilgili olarak İstanbul’da yapılan artışlara bakınca insanın adeta dudakları uçukluyor.
Gerçi İstanbul’un tamamı değil ama önemli kısmında, yüksek değer artışları var. Bir kısım belediyelerde yapılan artışları hala gizli tutuyor!
 
İSTANBUL’DA ŞOK ARTIŞ
 
Emlak vergisine esas değerler, bundan önce 2010 yılı için takdir edilmişti.
Buna göre, izleyen yılların değerleri de “yeniden değerleme oranı” baz alınarak;
- 2011 yılı için yüzde 3.85
- 2012 yılı için yüzde 10.26
- 2013 yılı için yüzde 7.80
oranında artırılmıştı.
- 2014 yılı vergi artışları için baz alınacak yeniden değerleme oranı da yüzde 3.93 olarak açıklandı.
Buna göre, 2014 yılı için belirlenecek değerlerin (özellikli durumlar hariç), “2010 yılına göre” yüzde 30 civarında, bilemediniz yüzde 40 oranında artırılması gerekirdi.
O da ne?
Tabloda da gördüğünüz gibi, 2010 yılı değerinin yüzde 200, yüzde 300 hatta yüzde 400’ünü bulan artışlar var!
Tek kelimeyle “şok yaratan” bir artış bu..
 
2014 EMLAK VERGİSİ ZIPLAYACAK
 
Terziye bir elbise diktirdiğinizi düşünün.
Elbisenin maliyeti: kumaş + terziye ödenen paradır.
Evlerin emlak vergisi değeri de; bina (daire) maliyeti + arsa değeridir.
Buna göre, konut, büro, dükkan, mağaza vb. işyerlerinde emlak vergisi değerinin tespitinde, “arsa değeri” çok önemli.
Arsa değerinin yüzde 100, 200 hatta 300-400 artırıldığı bölgelerde, gerçekte böyle bir artış yok.
Bu olayın özü; belirlenen bir değerin “enflasyona göre” güncellenmesidir. İstanbul’un bazı semtlerinde, enflasyon ötesi “inanılmaz artışlar” var.
Şimdi şu olaya bakar mısınız?
Vatandaşın evinin piyasa değeri 400 bin lira, emlak vergisi değeri yüksek belirlenen arsa değerinden dolayı 1 milyon lira!
Olacak iş mi bu?
 
İSTANBUL DIŞI DAHA MAKUL
 
İstanbul’daki bazı belediyeler, diğerleri gibi uçmamış. Yüzde 50-100 civarında artış yapmış.
Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere, birçok ilde, İstanbul’daki gibi yüzde 200-300 değer artışına rastlanmıyor. Bazılarında, enflasyon civarında artış yapılmış.
İstanbul ve İstanbul gibi “keyfi zam” yapanlara, “dur” denilmeli..
Yoksa, vatandaş perişan olacak..
 
2014’TE GAYRİMENKUL SATACAKLARIN İŞİ ZOR
 
2014’de, özellikle İstanbul’da gayrimenkul satacak olanların işi zor. Nedenine gelince, bazı semtlerde arsa m2 değerinin yüzde 300-400 hatta daha fazla artırılması, satışa konu arsa veya dairede, “gerçek değerinin çok üzerinde”, bir değer ortaya çıkartacak.
Arsasını veya daire ya da işyerini satmak isteyen kişi de, tapuda emlak vergisi değerinin altında bir değer gösteremeyecek (Bkz. Harçlar K. Md. 63). Örneğin gerçek satış bedeli 500 bin TL, emlak vergisi değeri 900 bin lira olan bir gayrimenkul, 900 bin lira üzerinden gösterilecek ve bu değer üzerinden “tapu harcı” ödenecek.
İleride ayrı bir yazı konusu yapacağımız “tapuya şerh verdirme” olayını bilmeyen satıcının, (5 yıl içinde satış yapmışsa) “değer artışı kazancı yönünden”, başı ağrıyabilecek

09.11.2013

Etiketler : Emlak Vergisi , Emlak , emlak beyan , emlak 2014 vergi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

AB'den konut alana oturma belgesi…

AB'den konut alana oturma belgesi…

Avrupa'da 2008 yılında çıkan finansal krizin etkilerini aşmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri gözünü gayrimenkul yatırımcılarına dikti.

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur görevinden ayrıldı

Gerçekleştirdiği halka arzlar ile birlikte 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut GYO’nun 28 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda, mevcut yönetim kadrosu el değiştirdi. Emlak Konut GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Sur, yeni yönetimde görev almayacak.

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

Bugünlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı. Çünkü Temmuz 2012’de değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347. maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te devreye girecek. Buna göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.

DİJİTAL BİR PLATFORM Konut değeri hesaplama

DİJİTAL BİR PLATFORM Konut değeri hesaplama

Hurriyetemlak.com’un ‘Konut Değeri Hesapla’ modülü ev sahiplerinin ilgi odağı haline geldi. Lisanslı gayrimenkul değerleme şirketleri ile tüketiciyi hukuksal ve teknolojik zeminde doğrudan buluşturan dijital bir platform olan Valexma ile Hurriyetemlak.com işbirliğinde kullanıcıya sunulan modül, Aralık ayı içerisinde onbinlerce kişi tarafından kullanıldı. Kullanıcılar özellikle Pazar günleri ‘Konut Değeri Hesapla’ modülüne yoğun ilgi gösterdi.

Kadınlara Emlakta işini kurma fırsatı

Kadınlara Emlakta işini kurma fırsatı

Gayrimenkul sektöründe el değiştirmelerin artması kadın girişimcilere yaradı. Emlakçılık için kolları sıvayan kadınlar büyükşehirlerde 30 bin, küçük illerde 10 bin liraya kendi işinin patronu oluyor. 2013 yı­lı­nın Ocak-Ey­lül dö­ne­min­de Tür­ki­ye ge­ne­lin­de top­lam 862 bin 154 ko­nut, sa­tış ne­de­niy­le el de­ğiş­tir­di. Bu­nun­la bir­lik­te em­lak­çı­lar ül­ke ge­ne­lin­de 3,5-4 mil­yon ki­ra­la­na­bi­lir ko­nut ol­du­ğu tah­mi­nin­de bu­lu­nu­yor.

Gayrimenkulde, yabancı yatırımcı çekmek için yol haritası hazır

Gayrimenkulde, yabancı yatırımcı çekmek için yol haritası hazır

Dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım danışmanlığı şirketlerinden biri olan Cushman&Wakefield, Ortodoğulu yatırım uzmanları ile Türk gayrimenkul patronlarını bir araya getirdi. Sabah kahvaltısında bir araya gelen gayrimenkul sektörünün önde gelenleri, yabancı yatırımcıyı çekmek için yol haritası belirledi. Soyak, Tahincioglu Holding, Varyap, Ege Yapı, Emlak Konut, GAP İnşaat, Fer Yapı, Naseej, Akasya Yapı, Alarko Holding ve Extensa, başta

Başakşehir'deki Bulvar İstanbu Bir ayda 600 konut sattı

Başakşehir'deki Bulvar İstanbu Bir ayda 600 konut sattı

İstanbul Avrupa yakasında Yeni Şehir'in bir parçası olarak planlanan Başakşehir'e talep artıyor. Bölgede yeni inşa edilen Bulvar İstanbul projesinin neredeyse yarısı satıldı. ÖzülkeÖzkar Ortak Girişimi'nin hasılat paylaşımı yöntemiyle yer aldığı ve Emlak Konut GYO tarafından yapılan projede de bir ayda 600 konut satıldı. Özülke-Özkar Ortak Girişimi (OGG) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aydoğan, Başakşehir'in planlanan altyapı ve ulaşım imkânlarıyla İstanbul'un en iddialı bölgelerinden biri

Emlak fiyatları en hızlı Dubai'de arttı

Emlak fiyatları en hızlı Dubai'de arttı

İncelenen 55 piyasada görülen ortalama artış oranı ise yüzde 4.6 oldu. Araştırmaya göre, Emirlik'te emlak değerleri son 6 ay içerisinde yüzde 12, bir önceki çeyrekten bu yana ise yüzde 4.5 arttı. İncelenen ülkeler arasında toplam 17 ülkede emlak fiyatları düştü ve 3'ü hariç tüm kayıplar Avrupa'da kaydedildi.

Konut sözleşmesi imzalarken dikkatli okuyun

Konut sözleşmesi imzalarken dikkatli okuyun

Konut alacaklar dikkat! Yeni çıkan kanunda yer alan haklarınızı okumadan her hangi bir konut projesinden daire almayın Gayrimenkul sektörü'nde tüketicinin baş tacı edileceği yepyeni bir dönem başlıyor... Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarafından onaylanan "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"da tüketicileri korumaya yönelik bir dizi düzenleme bulunuyor.

EMLAK SÖZLÜĞÜ, EMLAKÇILIK TERİMLERİ

EMLAK SÖZLÜĞÜ, EMLAKÇILIK TERİMLERİ

1- EMLAK: Mülk ve maldan oluşan emlak kelimesi ev, arsa, bağ, bahçe, tarla, ve arazi gibi taşınmayan malların orta adına denir. 2- HARİTA: Coğrafya olgularının dağılımını bir plan üzerinde gösteren ölçekli çizimdir. 3- PAFTA: Büyük haritayı meydana getiren parçaların her birine denir. 4- ARAZİ: Yerleşim alanları ve yapılmış yollar dışında kalan topak parçasına denir

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 55c123e80b07d8f1