Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Konut sektöründe çılgın dönem!
Konut sektöründe çılgın dönem!
Konut sektörü adeta ''Arap Baharı''nı yaşıyor. Sektörü kuşatması altına alan Arap yatırımcılar, beğendikleri milyon dolarlık projelerden 10'ar 10'ar daire alırken, firmalardan ise ilginç taleplerde bulunuyor...
 
Konut piyasasında fiyatlar aldı başını gidiyor. Bir zamanlar yüz binli rakamlarla ifade edilen fiyatlar şimdilerde çok rahat bir şekilde milyon dolarlarla telaffuz edilebiliyor. Fiyatları duyan vatandaş, bu fiyatlara kimlerin konut aldığını merak ederken, Rusların yanı sıra Arapların mütekabiliyet sonrası Türk konut projelerine olan ilgisi ise gözlerden kaçmıyor ve piyasayı ''Araplar mı yükseltiyor?'' sorusunu sordurtuyor...
 
KONUTTA ÇILGIN DÖNEM!
Türkiye'nin ekonomik anlamda geldiği nokta ve ortaya konulan iyimser tablolar konut sektörüne tabiri yerinde ise ''Çılgın bir dönem'' yaşatıyor. Türkiye'nin bölgesinde yaşanan iç karışıklarda üstlendiği misyon ve güvenli liman pozisyonu en çok inşaat sektörüne yarar sağlıyor. Gelir çıtasında yaşanan artış ile iç piyasa oluşan talebin yanı sıra geçtiğimiz yıl çıkartılan mütekabiliyet yasası ile dopinglenen sektör, yurt dışından da çok ciddi rağbet görüyor.
 
MÜTEKABİLİYET SONRASI PATLAMA OLDU
Mütekabiliyet yasası sonrası yabancıya mülk satışında adeta patlatma yaşanıyor. Bakanlığın açıkladığı bir rapora göre, mütekabiliyet sonrası yabancıya yapılan konut satışları yılın ilk 10 ayında geçen yıla göre iki kat artarak rekor kırarken, satışların yapıldığı ülke sayısının da 55'den 88'e çıktığı gözüküyor. 1 milyon konut stoğunun bulunduğu Türk inşaat sektörünün mütekabiliyetten beklentisi ise 20 ile 30 milyar dolar arasında ifade ediliyor...
 
M2'Sİ 20 BİN DOLARLARA KADAR ÇIKIYOR
Tüm bu gelişmeler doğal olarak konut fiyatlarına da yansıyor. Sektörde oluşan yabancı ilgisi inşaatçıların cebini daha fazla doldururken, vatandaşı ise ev hayalinden giderek uzaklaştırıyor. M2'si 5 ile 20 bin dolar arasında astronomik rakamlarla telaffuz edilen milyon dolarlık daireler sıradan vatandaşın zihnini zorluyor, ortaya çıkan karlı pasta ise farklı iş kollarında faaliyet gösteren birçok iş adamının da bu sektöre kaymasına ve işbirliği yaparak proje üretmesine vesile oluyor.
 
ARAP İLGİSİ DİKKAT ÇEKİYOR!
Mütekabiliyet sonrası özellikle de İstanbul gibi merkezi bölgelerde proje üreten firmalar milyon dolarlık daireleri için gözünü tamamıyla Ortadoğu ve Körfez ülkelerindeki yatırımcılara dikmiş gözüküyor. Ekim ayında 30 grubun çıkarma yaptığı Dubai'deki City Cape Gayrimenkul Fuarı'nda Ortadoğu ve Körfez ülkelerine projelerini tanıtıp, çok ciddi siparişler ile yurda geri dönen firmalar, bu seferde İstanbul CNR Expo'da  ''Emlak 2013'' ismi ile düzenlenen ve dün sona eren fuarda A ve B sınıfı villa, konut, rezidanslar, AVM ve iş merkezleri projelerini görücüye çıkardı.
 
500 MİLYON DOLAR BEKLENİYOR
Yerli yatırımcının hiç yok denecek kadar az olduğu, Arapların ise çokluğunun dikkatlerden kaçmadığı fuara 10 bine yakın ziyaretçi katıldı. Milyon dolarlık dairelerin yer aldığı fuarda 3 gün boyunca yabancılara bol bol sıcak satış gerçekleştirildi. Fuara katılan Arap ziyaretçiler beğendikleri projelerden birer birer daire almak yerine 5'er 5'er, 10'ar 10'ar alım yaparak, inşaatçıların kasasına azımsanmayacak bir rakam bıraktı. Geçtiğimiz yıl 120 milyon dolarlık satışla 3 günü tamamlayan firmaların bu yılki beklentisi ise 500 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Fuara katılan firmalardan alınan satış rakamlarına bakıldığında da bu rakama yakın bir satışın gerçekleştiği gözüküyor.
 
ÇOK ODALI VE BÜYÜK M2'Lİ DAİRELER BAKIYORLAR
Alacakları dairelerin fiyatından çok, m2 ve oda sayılarına dikkat eden Arap yatırımcılar, yatırımlık için küçük dairelere bakarken, oturmaya yönelik ise genellikle 250 m2 ve üstü büyülükte m2'lere bakıyor. Fazla çocuklu aile yapısına sahip Arapların talep ettikleri oda sayısı da farklılık gösteriyor. 7, 8, hatta 9 odalı daire talebinde bulunan Araplar, her oda içinde ayrı tuvalet talebinde de bulanabiliyor. Projelerdeki daire sayısına ve sosyal donatıya da dikkat eden Arap yatırımcılar, projelerde özellikle örf ve adetlerine yönelik detayların da yer almasını istiyor. 
 
PROJELER YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLİYOR
 
Türk inşaat firmaları Araplardan gelen talepleri dikkate alarak yeni oluşturacakları projelerin hatlarını ona göre belirlerken, bazı firmalar ise maketini çıkardığı projeleri dahi tadilata gönderip gelen istekler üzerine yeniden şekillendiriyor ve birden fazla daireyi birleştirerek gelen istekleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Sektörde faaliyet gösteren bazı firmalar ise tamamıyla Arap yatırımcıya yönelik proje geliştiriyor.
 
BOĞAZ'A TALİPLER!
Araplar, kendi ülkelerine göre kıyasladıklarında Türkiye'deki konut fiyatlarını yüksek bulsa da, Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarının geri dönüşü hızlı ve karlı olduğu için gelirlerini de göz önünde bulundurarak rahatlıkla alım yapabiliyor. Genellikle ülkelerinde yayınlanan Türk dizilerinde gördükleri yerlerden, 3.köprü, Kanal İstanbul gibi dev projelere yakın bölgelerden ve ticaret merkezlerinin yer aldığı lokasyonlarda konut almayı tercih eden Arap yatırımcıların gönlünden ise Boğaz hattında yer alan yalılar geçiyor. Kandilli, Vaniköy, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Beylerbeyi, Bebek ve Yeniköy bölgesinde yer alan ve fiyatları 100 milyon dolara kadar çıkan yalılara onlarca milyarder Arap'ın talip olduğu ve el altından görüşmelerini sürdürdüğü belirtiliyor.
 
EN ÇOK SUUDİLER ALIYOR
En son açıklanan rakamlara göre, Türkiye'den gayrimenkul alımlarında Suudi Arabistan 773 taşınmazla Arap ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Irak vatandaşları 770, Kuveytliler 725, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları 250, Ürdünlüler de 179 mülkle Suudi Arabistan'ı takip ediyor.
 
PRENSİN YEĞENİ ARSA AVINA ÇIKTI
Türk emlak piyasasında boy gösteren bir birinden prestijli projeler kraların da ilgisini çekiyor. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un yeğeni Prens Ahmad Bandar Al- Sider Türkiye'ye yatırım yapmak için CNR EXPO'daki Emlak 2013 Fuarı'na geldi. Milyon dolarlık yatırım için arsa arayan kral kendi ve ailesi için ev de alacak. Kralın görevlendirmesi üzerine 10 kişik ekiple gelen Prens Sider, İstanbul dışında bir kaç ilde de inceleme yapacak.
 
OFİS AÇMAK İÇİN YER ARIYORLAR
İnşaat sektörünü etkisi altına alan Araplar, Dubai'de yapılan tanıtımlar ve Türkiye'de yaptıkları ziyaretlerde gerçekleştirdikleri toplu alımlar, Araplara konut satışı yapmayan firmaları da heyecanlandırıyor. Bir çok firma  Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde ofis açmak için yer arıyor.
 
10 MİLYON TL'YE DAİRE SATILIYOR
Yaşanan yabancı ilgisi ile milyon dolarların havada uçuştuğu gayrimenkul sektöründe daire fiyatlarının da dudak uçuklatan eşiklere ulaştığı gözlemleniyor. Öyle ki; İstanbul'un merkezi bölgelerinde yer alan projelerde 1+1 daire fiyatları 350 bin TL'den başlayıp 1 milyon TL'ye kadar çıkabilirken, 2+1 ve üstü dairelerde ise fiyatlar 400 bin TL'den başlayıp yanlış duymayacaksınız ama 10 milyon TL'nin üzerine kadar çıkabiliyor.
İstanbul'daki 22 projenin farklı farklı daire tiplerinde son fiyatlar şöyle;
 
Zorlu center    : 5+1 - 5.500 milyon dolar
Onaltıdokuz    : 5+2 - 4.500 milyon dolar
Trump Tower  : 3+1 - 3.100 milyon dolar
Maslak 1453   : 3,5+1 -1 milyon 220 bin TL
Torun center   : 4+1  4 milyon dolar
Metropol İstanbul: 4+1 - 1 milyon 580 bin TL
Varyap            : 2+1 - 1 milyon 550 bin TL
Koruflorya      : 7+2 - 5 milyon TL
BizimEvler      : 5+1 - 1 milyon TL
Quasar İstanbul : 2+1 - 1.5 milyon dolar
42 Maslak       : Penthouse daire - 5 milyon dolar
Vadi İstanbul  : 5+1 - 2 milyon 258 bin TL
Brandium Ataşehir: 1.5 milyon TL
Skyland           : 4+1 - 2.5 milyon TL
Andromeda Gold : 4+1 - 1 milyon 340 bin TL
Bakırköy46         : 7+1 - 7 milyon TL
Evim Kadıköy      : 3,5+1 - 1.5 milyon TL
Maslak 1453       : 3,5+1 - 1.2 milyon TL
MY World Europe: 3+1 - 1.1 milyon TL
Referans Bakırköy: 4+1 - 1.5 milyon TL
MY Towerland     : 4+1 - 2.1 milyon TL
MY Home               : 4+1 - 2.1 milyon TL
 
Kaynak: Haber7

09.12.2013

Etiketler : Konut piyasası , Türk konut projeleri , konut , yeni konut projeler


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

İkinci el konut piyasası hareketlenecek

İkinci el konut piyasası hareketlenecek

Büyükşehirlerdeki konut alımlarında 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olan yeni KDV uygulamasıyla ikinci el konut piyasasının hareketlenmesi ve konut fiyatlarında artış olması bekleniyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yeni KDV uygulamasının ikinci el konut piyasasını hareketlendireceğini söyledi. Konutta bugüne kadar 150 metrekarenin altında olan binalarda yüzde 1, 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarda yüzde 18 KDV uygulamasının olduğunu hatırlatan Güleroğlu,

Konut Piyasasıyla İlgili Büyük Çelişki

Konut Piyasasıyla İlgili Büyük Çelişki

Konut Piyasasıyla İlgili Büyük Çelişki! Her yerde bloklar yükselirken konut fiyatları düşeceğine artıyor. Peki neden? Türkiye'nin hemen her köşesinde yeni konutlar yükseliyor. Özellikle de Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde art arda konut projeleri hayata geçiriliyor. Her yerde bloklar yükselirken konut fiyatları düşeceğine daha da artıyor. Bu çok bilinmeyenli denklemi ise kimse çözemiyor. Evi olanlar şanslı, olmayanlar ise ev sahibi olma hayali kuruyor. Ancak ev almak çok kolay değil. Vatandaşlar konut fiyatlarının yüksekliği

Boşanmalar konut satışını tetikliyor

Boşanmalar konut satışını tetikliyor

Boşanmalar konut satışını tetikliyor Bu yılın ilk çeyreğinde; mecbur kaldığından dolayı evini satışa çıkartarek, değerinin çok altında satmak zorunda kalan ve bu durumdan dolayı Ulusal İpotek Garantisi’ne (NHG) başvuru yapanların sayısı, artmaya başladı. Ulusal İpotek Garantisi’ başvurularını değerlendiren Evsahipleri Garanti Fonu Vakfı, geçen yılın ilk çeyreğinde 491 konut sahibinin NHG başvurusu yaptığını, bu yılın aynı döneminde ise bu sayının 765’e çıktığını belirtti.

Konut piyasasında kriz kapıda mı Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın açıklaması tartışılıyor

Konut piyasasında kriz kapıda mı Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın açıklaması tartışılıyor

Konut fiyatlarında yüzde 40’a varan düşüş mü yaşanacak? Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan’ın açıklaması tartışılıyor Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan "Arz talebin çok üstüne çıktı. Konut fiyatlarının yüzde 30-40 düşüş yaşayacağını düşünüyorum" dedi. Mütekabiliyet Yasası'nın sektörü ayakta tutacağını söyleyen İnan “Sektörün önü şuan tıkalı. Yabancılara konut satarsak anca kendimizi toparlarız. Yoksa bu arz fazlasıyla fiyatların yüzde 30-40 oranında düşmesi kaçınılmaz"

Amerikan Konut Sektörüne Yabancıların İlgisi Artıyor

Amerikan Konut Sektörüne Yabancıların İlgisi Artıyor

Amerika’da ekonomik veriler son dönemde olumlu sinyaller veriyor, işsizlik oranı düşerken imalat sektörü güçleniyor. Ancak mali krizi tetikleyen konut sektörü hala ekonomik büyümenin önünde engel oluşturmaya devam ediyor. Konut kredi faizleri tarihin en düşük seviyelerinde seyrederken, emlak sektöründe umulan canlanma hızına hala ulaşılabilmiş değil. JP Morgan Chase ekonomistlerinden Mehmet Özhabeş’e göre, bankaların kredi

Konut piyasası durağanlaştı

Konut piyasası durağanlaştı

Bu yılın ilk ayında konut piyasasında yine durağanlığın yaşandığı belirtiliyor. Ocak ayında satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 oranında düşüş gösterdi. Tapu Kadastro Kurmundan alınan rakamlara göre, bu yılın ilk ayındaki satılan konut miktarında durgunluk yaşanıyor. Alınan verilere göre en büyük düşüşün apartman dairelerinde yaşandığını belirten yetkililer yıllık olarak bakıldığında bu konutlarda ortalama yüzde 21,2 oranında

Konut piyasası fırsatçılara kaldı

Konut piyasası fırsatçılara kaldı

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, faizlerin yükselmesiyle konut piyasasında satışların ge-rilediğini belirtirken, fiyatın ve talebin baskı altında olduğu bir ortamda devreye fırsatçı yatırımcıların girdiğini söyledi İbrahim Dumankaya'nın 49 yıl önce sıva ustası olarak kurduğu ve kardeşi Halit Dumankaya ile birlikte geliştirdiği Dumankaya İnşaat bugün sektörün önde gelen aktörleri arasına girdi.

Gelecekte değerlenecek bölgeler Konutta İstanbul'un hangi bölgeleri değer kazanıyor

Gelecekte değerlenecek bölgeler Konutta İstanbul'un hangi bölgeleri değer kazanıyor

Gelecekte değer artışı vaat eden bölgeler Tüm bu gelişmeler dikkate alınıp kentte potansiyel konut gelişim bölgeleri analiz edilerek gelecekte değer artışı vaat eden bölgeler saptanmıştır. Bu durumda birinci beş yılda Kemerburgaz-Göktürk, Zekeriyaköy, Zeytinburnu, Kağıthane, Sultançiftliği-Habibler, Gazimahallesi-Küçüköy, Çekmeköy-Taşdelen-Sancaktepe,

Göktürk' de Emlak Gayrimenkul Piyasasında Neler Oluyor

Göktürk' de Emlak Gayrimenkul Piyasasında Neler Oluyor

Kemer Country projesiyle bir anda yıldızı parlayan Göktürk bölgesi 1999 depreminin ardından İstanbul’un kaçış noktalarından biri oldu. Geçen süre zarfında onlarca projeye ev sahipliği yapan ve binlerce konut yapılan bölge nitelikli projelerin de merkezi haline geldi Orta ve üstü grubun uğrak yeri olan bölge 2004-2006 yıllarındaki hareketlilikten nasibini alırken, son

ALİ AĞAOĞLU: KRİZ YOK SİYASİLER TAKTİK YAPIYOR

ALİ AĞAOĞLU: KRİZ YOK SİYASİLER TAKTİK YAPIYOR

Türkiye’nin önde gelen inşaatçılarından Ali Ağaoğlu, hükümetin ekonomi kanadından art arda gelen ‘kriz kapıda, ihtiyatlı olun’ uyarılarının taktik olduğu görüşünde.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :table
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 5422f1419a5e2b9e