Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı
DÜKKAN  En karlı gayrimenkul yatırımı
DÜKKAN
 
En karlı gayrimenkul yatırımı
Gayrimenkul uzmanı Murat Öztürk, en karlı, gelir getirici yatırımın dükkân olduğunu vurguladı.
 
 
Moral FM’de Sabah Gündemi programına konuk olan Murat Öztürk, ev ve arsa alacaklara önemli uyarılarda bulundu. Yatırım için dükkân ve arsayı öneren Öztürk, “Bir gelir elde etme adına da en karlı olanı bir dükkân almaktır.” dedi. Öztürk, şöyle devam etti:
 
“Dükkân tercihi yapacakların evvela yaya yoğunluğunun olduğu yerleri tercih etmeleri gerekir. Çünkü kiracı orayı boşalttığında bile çok çabuk yeni kiracı bulma imkânı olur. Böylelikle boş kalmaz. Yalnız hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerden alırsanız bu çok daha iyi bir yatırım olmuş olur. Bu defa da tüm bunların yanında tabela değeriniz artar.”
 
“ARSA KONUSUNDA KISA VADEDE YATIM YAPILMAMALI”
 
Öztürk, arsada kısa vadede yatım yapılmaması gerektiğine işaret etti. Yatırımcıya bu konuda akıllı davranmayı, arsaya yönelmeyi öğütlerken, şunları kaydetti:
 
“Biri arsa yatırımı yapacaksa tüm parasını arsaya yatırmamalıdır. Çünkü bir bunalım döneminde tüm varınızı yoğunuzu arsaya yatırdığınızda parasız kalmamak için elinizde bulunan arsayı nakite çevirmek, çok uygun fiyata elden çıkarmak gerekebiliyor. Bu da zarar demek. Ama her türlü ihtimali değerlendirir ve paranızın yarsını gayrimenkule çevirirseniz karlı çıkarsınız. Çünkü çok sıkıştığınızda paranızın diğer bölümüyle çabuk nakite çevirebileceğiniz bir yatırım ile zarara uğramış olursunuz. Hem bunalımı rahata atlatmış olursunuz.”
 
Ev fiyatlarının bulundukları bölgeye, yere, mevkiye göre şekillendiğini aktaran Öztürk, “Metrobüs, metro, tramvay, TEM bağlantı yolları ve merkeze yakın yerlerde alacağınız gayrimenkulün yanı sıra niteliği de önemlidir. Şu aşamada apartman gibi yerlerden çok siteler tercih ediliyor. Hayat standartlarına bağlı olarak talepler de artıyor. Güvenliği, yüzme havuzu, spor salonu olsun diliyorsunuz. Bunların yanı sıra ulaşım sorununuz da yoksa gayrimenkulün fiyatının daha fazla arttığını görürsünüz. Metro ya da metrobüse yürüme 15-20 dakikalık bir yolda iseniz ve araba kullanma ihtiyacı duymuyorsanız bunlarda fiyatları etkiler.” dedi.
 
Programda “Konut kredilerinin gerilediği bir dönemde gayrimenkul almanın ve satmanın zamanı mı?” sorusuna Öztürk, şöyle cevap verdi:
 
“Bu olayın alıcı ve satıcı olmak sureti ile 2 ayrı boyutu var. Satıcı adına siz daha evvelden yatırım yaptığınız konut, arsa, ev ve dükkan gibi gayrimenkulünüzde hedeflediğiniz fiyatları yakaladığınız zaman şimdi tam zamanıdır. Çünkü şu anda konut kredi vade oranlarının çok gerilerde olması hasebiyle alıcı çok fazla. Talep fazlalığından dolayı gayrimenkulünüzü piyasa rayiç bedelinden satmak dilerseniz talep fazla olduğundan rahat satarsınız. Eğer alıcı iseniz bu defa dilediğiniz bir yer bulduğunuzda bu defa bankaların kredi oranları üzerinde ciddi araştırma yapmanız gerekiyor. Ve konut kredisini kullanacağınız bankayı çok iyi belirlemenizi gerekiyor. Bankaların internet sitelerinde bankların kredi oranlarını inceleyerek 2-3 bankaya kadar çekmeniz gerekir. Çünkü bankaların 0,75 aralığında kullandıracakları vadenin akabinde dosya masrafı ve faklı diğer masraflarla karşılaşabilirsiniz. Böylelikle kredinin astarı yüzünden fazla bir hal alabilir.”
 
Banka kredilerinde bankaların reklam fiyatlarına aldanmamak gerektiğini ifade eden Öztürk, kredi almak isteyen bir vatandaşın öncelikle bankalarla birebir görüşme yapması gerektiğinin vurguladı. Bankalardan kredi alacak birinin müşteri temsilcisiyle görüştüğünde “Dosya masrafları adı altında eksper ve sigorta masrafları var mı? Varsa yekünü ne kadardır? Kullanacağım kredinin totalde bana geri dönüş masrafı ne kadar?’” gibi soruların karşılığını alması gerektiğini anlatan Murat Öztürk, bundan sonra yapılacaklar ile ilgili olarak şunları belirtti:
 
“Bu üç sorunun cevabını aldıktan sonrada kredi kullanırken eliniz daha güçlenir. A bankasından aldığınız fiyatı B bankasına götürerek bana bu şartlardan daha uygun şartlarda kredi verirseniz krediyi sizden alabilirim, diyebilirsiniz. Böylelikle hem kredilerde yenir bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz hem de kredinin astarı yüzünden pahalı bir durum olmamış olur.”
 
Fiyat artışlarının bölgesel bir konu olduğunu savunan Öztürk, medya ‘çılgın proje’ olarak yer bulan Kanalistanbul ile 3. havalimanı projesi kapsamında Silivri’de oynamalar görüldüğünü iddia etti. “Fiyatlar acayip uçuşa geçti. Buradaki vatandaşlar bu kadar yıl bekledim biraz daha bekledim, arazilerimizden iyi paralar kazalım, diye düşündüler. Daha sonra hava limanı projesi Arnavutköy’e geçince fiyatlar düştü.” diyen Öztürk, arazilerin kar oranlarının bulundukları mevkilerle ne kadar bağlantılı olduğunu dile getirdi...mgdtv

16.01.2014

Etiketler : Gayrimenkul uzmanı , Gayrimenkul , arsa yatırımı , Ev fiyatları , Murat Öztürk


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

kira geliri olanlar dikkat!

kira geliri olanlar dikkat!

Kolçak, geçen yıl gayrimenkulunu kiraya verip, gelir elde etmiş olanların vergisini ödemekle yükümlü olduğunu söyledi. Bu çerçevede, kira geliri beyannamesi düzenlenmesi ve vergi dairelerine iletilmesi ya da internet üzerinden sunulması gerektiğini ifade eden Kolçak, şunları kaydetti:"kira geliri beyannameleri, 1-25 Mart arasında verilecek. Bu yıl mart ayında,

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.

BİR tarafta yükselen siyasi tansiyon diğer tarafta ekonomideki dalgalanmalar. konut alacakların bu ara kafası karışık. Beklemek mi gerekiyor, yoksa harakete geçmeli mi? Uzmanlara göre bu dönemde alım yapanlar karlı çıkacak. Bunun en temel nedeni olarak yükselen kur ve faizler nedeniyle inşaatçıların maliyetlerinin artması gösteriliyor. İnşaatçıların henüz bu maliyetleri stoklar nedeniyle fiyatlara yansıtmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri,

Türkler bu yıl da MIPIM'de şov yapacak

Türkler bu yıl da MIPIM'de şov yapacak

Fuarda bu yıl, İstanbul Ticaret Odası, Karaoğlu Peyzaj- DS Mimarlık, Tema İstanbul, Viatrans A.Ş.- Meydanbey Ortak Girişim, IMS Proje Yönetimi, Gaya Grup, Evrenol Architecs, Proplan Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Nef, Yorum İnşaat, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Odak Group, Tabanlıoğlu Mimarlık gibi güçlü markalar bulunuyor

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bölgenin giderek büyük yatırımcıların radarına girmeye başladığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Duygu Bircan, bölgenin eğlence ve kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı bir merkeze yürüme mesafesinde olması olmasının önemine dikkat çekti. Bircan, "Karaköy, erişilebilirliğinin yüksek olması,

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bu semtte evi olanlar yaşadı!

Bölgenin giderek büyük yatırımcıların radarına girmeye başladığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Duygu Bircan, bölgenin eğlence ve kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı bir merkeze yürüme mesafesinde olması olmasının önemine dikkat çekti. Bircan, "Karaköy, erişilebilirliğinin yüksek olması,

Yabancı yatırımcı, Türkiye’ye inanıyor

Yabancı yatırımcı, Türkiye’ye inanıyor

Global Real Estate Institute’in (GRI) 13-14 Ocak tarihleri arasında düzenlediği 6’ıncı GRI Türkiye Konferansı’nda sektörün ileri gelenleri İstanbul’da bir araya geldi. 200’ün üzerinde üst düzey yöneticiyi buluşturan konferansta, Türkiye dışında ABD, Avrupa ve Orta Doğu gibi dünyanın farklı bölgelerinden pek çok yabancı yatırımcı, gayrimenkul geliştiricisi ve yatırım fonlarının üst düzey temsilcisi 1 buçuk gün süren oturumlara katıldı.

Dolardaki artış, kira uyarlama davalarını artıracak

Dolardaki artış, kira uyarlama davalarını artıracak

Dolardaki yükseliş trendinin, enflasyonun çok üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Kolçak, "Dolar geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 28 artışla 2,25 lirayı gördü. Yüzde 28'lik yükselme sonucu ortaya çıkan bu durum, dövizle konut ya da iş yeri kiralayanları zor durumda bıraktı. Döviz bazında sözleşmesi olan kiracılar, kira uyarlama davaları açmaya başlayacak. Yani dolardaki bu artış önümüzdeki günlerde kira uyarlama davalarını artıracak" dedi.

Konut Alacaklar Dikkat ! YENİ Düzenlemeler

Konut Alacaklar Dikkat ! YENİ Düzenlemeler

Gayrimenkul Hukuku Avukatı Emre Alcan, "Öncelikle, üstlendiği projeyi eksiksiz tamamlayabilecek finansman güçü olmayan firmaların maketten satışlarında geçtiğimiz dönemlerde çok sayıda tüketici mağdur oldu. Projenin, müteahhidin finansman riskine karşın tamamlanabilmesi için sigortalanması ve projenin teslim süresinin 36 ay ile sınırlanması tüketiciler için önemli gelişmeler."

İstanbul'da markalı konut sayısı yaklaşık 400 bin

İstanbul'da markalı konut sayısı yaklaşık 400 bin

EVA Gayrimenkul Değerleme A.Ş.'nin "2013 Markalı Konut Araştırması", şehrin 35 bölgesinde 852 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 400 bine ulaştığını ortaya koyuyor. Kapsamlı araştırma arz edilen konut tipleri, bölgeler bazlı değer artışı, bölgelerde tip bazlı değer artışı, ilçelere göre markalı konut oranları ve bölgelere göre konut satış hızlarını gözler önüne sermenin yanı sıra bölgeler bazlı değerlendirmeleri de içeriyor.

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI GEREKÇESİZ KOVABİLECEK

Bugünlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı. Çünkü Temmuz 2012’de değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347. maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te devreye girecek. Buna göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 539d9e885c8a9cb1