Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı
DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı
DÜKKAN
 
En karlı gayrimenkul yatırımı
Gayrimenkul uzmanı Murat Öztürk, en karlı, gelir getirici yatırımın dükkân olduğunu vurguladı.
 
Moral FM’de Sabah Gündemi programına konuk olan Murat Öztürk, ev ve arsa alacaklara önemli uyarılarda bulundu. Yatırım için dükkân ve arsayı öneren Öztürk, “Bir gelir elde etme adına da en karlı olanı bir dükkân almaktır.” dedi. Öztürk, şöyle devam etti:
 
“Dükkân tercihi yapacakların evvela yaya yoğunluğunun olduğu yerleri tercih etmeleri gerekir. Çünkü kiracı orayı boşalttığında bile çok çabuk yeni kiracı bulma imkânı olur. Böylelikle boş kalmaz. Yalnız hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerden alırsanız bu çok daha iyi bir yatırım olmuş olur. Bu defa da tüm bunların yanında tabela değeriniz artar.”
 
“ARSA KONUSUNDA KISA VADEDE YATIM YAPILMAMALI”
 
Öztürk, arsada kısa vadede yatım yapılmaması gerektiğine işaret etti. Yatırımcıya bu konuda akıllı davranmayı, arsaya yönelmeyi öğütlerken, şunları kaydetti:
 
“Biri arsa yatırımı yapacaksa tüm parasını arsaya yatırmamalıdır. Çünkü bir bunalım döneminde tüm varınızı yoğunuzu arsaya yatırdığınızda parasız kalmamak için elinizde bulunan arsayı nakite çevirmek, çok uygun fiyata elden çıkarmak gerekebiliyor. Bu da zarar demek. Ama her türlü ihtimali değerlendirir ve paranızın yarsını gayrimenkule çevirirseniz karlı çıkarsınız. Çünkü çok sıkıştığınızda paranızın diğer bölümüyle çabuk nakite çevirebileceğiniz bir yatırım ile zarara uğramış olursunuz. Hem bunalımı rahata atlatmış olursunuz.”
 
Ev fiyatlarının bulundukları bölgeye, yere, mevkiye göre şekillendiğini aktaran Öztürk, “Metrobüs, metro, tramvay, TEM bağlantı yolları ve merkeze yakın yerlerde alacağınız gayrimenkulün yanı sıra niteliği de önemlidir. Şu aşamada apartman gibi yerlerden çok siteler tercih ediliyor. Hayat standartlarına bağlı olarak talepler de artıyor. Güvenliği, yüzme havuzu, spor salonu olsun diliyorsunuz. Bunların yanı sıra ulaşım sorununuz da yoksa gayrimenkulün fiyatının daha fazla arttığını görürsünüz. Metro ya da metrobüse yürüme 15-20 dakikalık bir yolda iseniz ve araba kullanma ihtiyacı duymuyorsanız bunlarda fiyatları etkiler.” dedi.
 
Programda “Konut kredilerinin gerilediği bir dönemde gayrimenkul almanın ve satmanın zamanı mı?” sorusuna Öztürk, şöyle cevap verdi:
 
“Bu olayın alıcı ve satıcı olmak sureti ile 2 ayrı boyutu var. Satıcı adına siz daha evvelden yatırım yaptığınız konut, arsa, ev ve dükkan gibi gayrimenkulünüzde hedeflediğiniz fiyatları yakaladığınız zaman şimdi tam zamanıdır. Çünkü şu anda konut kredi vade oranlarının çok gerilerde olması hasebiyle alıcı çok fazla. Talep fazlalığından dolayı gayrimenkulünüzü piyasa rayiç bedelinden satmak dilerseniz talep fazla olduğundan rahat satarsınız. Eğer alıcı iseniz bu defa dilediğiniz bir yer bulduğunuzda bu defa bankaların kredi oranları üzerinde ciddi araştırma yapmanız gerekiyor. Ve konut kredisini kullanacağınız bankayı çok iyi belirlemenizi gerekiyor. Bankaların internet sitelerinde bankların kredi oranlarını inceleyerek 2-3 bankaya kadar çekmeniz gerekir. Çünkü bankaların 0,75 aralığında kullandıracakları vadenin akabinde dosya masrafı ve faklı diğer masraflarla karşılaşabilirsiniz. Böylelikle kredinin astarı yüzünden fazla bir hal alabilir.”
 
Banka kredilerinde bankaların reklam fiyatlarına aldanmamak gerektiğini ifade eden Öztürk, kredi almak isteyen bir vatandaşın öncelikle bankalarla birebir görüşme yapması gerektiğinin vurguladı. Bankalardan kredi alacak birinin müşteri temsilcisiyle görüştüğünde “Dosya masrafları adı altında eksper ve sigorta masrafları var mı? Varsa yekünü ne kadardır? Kullanacağım kredinin totalde bana geri dönüş masrafı ne kadar?’” gibi soruların karşılığını alması gerektiğini anlatan Murat Öztürk, bundan sonra yapılacaklar ile ilgili olarak şunları belirtti:
 
“Bu üç sorunun cevabını aldıktan sonrada kredi kullanırken eliniz daha güçlenir. A bankasından aldığınız fiyatı B bankasına götürerek bana bu şartlardan daha uygun şartlarda kredi verirseniz krediyi sizden alabilirim, diyebilirsiniz. Böylelikle hem kredilerde yenir bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz hem de kredinin astarı yüzünden pahalı bir durum olmamış olur.”
 
Fiyat artışlarının bölgesel bir konu olduğunu savunan Öztürk, medya ‘çılgın proje’ olarak yer bulan Kanalistanbul ile 3. havalimanı projesi kapsamında Silivri’de oynamalar görüldüğünü iddia etti. “Fiyatlar acayip uçuşa geçti. Buradaki vatandaşlar bu kadar yıl bekledim biraz daha bekledim, arazilerimizden iyi paralar kazalım, diye düşündüler. Daha sonra hava limanı projesi Arnavutköy’e geçince fiyatlar düştü.” diyen Öztürk, arazilerin kar oranlarının bulundukları mevkilerle ne kadar bağlantılı olduğunu dile getirdi...mgdtv

20.01.2014

Etiketler : Gayrimenkul uzmanı , Murat Öztürk , Ev fiyatları , Banka kredileri , kredi , gayrimenkul


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Dolardaki artış, kira uyarlama davalarını artıracak

Dolardaki artış, kira uyarlama davalarını artıracak

Dolardaki yükseliş trendinin, enflasyonun çok üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Kolçak, "Dolar geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 28 artışla 2,25 lirayı gördü. Yüzde 28'lik yükselme sonucu ortaya çıkan bu durum, dövizle konut ya da iş yeri kiralayanları zor durumda bıraktı. Döviz bazında sözleşmesi olan kiracılar, kira uyarlama davaları açmaya başlayacak. Yani dolardaki bu artış önümüzdeki günlerde kira uyarlama davalarını artıracak" dedi.

DÜKKAN En karlı gayrimenkul yatırımı

DÜKKAN  En karlı gayrimenkul yatırımı

Dükkân tercihi yapacakların evvela yaya yoğunluğunun olduğu yerleri tercih etmeleri gerekir. Çünkü kiracı orayı boşalttığında bile çok çabuk yeni kiracı bulma imkânı olur. Böylelikle boş kalmaz. Yalnız hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerden alırsanız bu çok daha iyi bir yatırım olmuş olur. Bu defa da tüm bunların yanında tabela değeriniz artar.”

Acele edin! Bu bölge çok değerlenecek!

Acele edin! Bu bölge çok değerlenecek!

İsimleri sır gibi saklanan büyük grupların bölgeyle yakından ilgilenmesinin fiyatlardaki artışı tetiklediği belirtiliyor. Bölgeye yatırım yapmak isteyen ve isimleri sır gibi gizlenen büyük gruplara yatırım konusunda detaylı raporlar hazırlayan Gayrimenkul Uzmanı Dilek Bilen, "Şu an küçük yatırımcılar bölgede hareketlilik sağladı. Alt planların yapılanmasına paralel olarak büyük yatırımcılar ilerde ortaya çıkacak. Bölgeyle ilgilenen bazı büyük yatırımcılara bilgilendirme raporu hazırladık" dedi.

Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın detaylarını açıkladı

Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın detaylarını açıkladı

Kentsel Dönüşüm Yasası soruları cevapladı Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın detaylarını açıkladı ve akıllarda ki 25 soruyu cevapladı. 7.2'lik Van Depremi sonrasında gündeme gelen ve 6 aylık sıkı bir çalışma sonrasında hazırlanıp geçtiğimiz hafta Meclis'ten geçen, kentsel dönüşüm olarak bilinen 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı' ile birlikte Türkiye genelinde 20 yılda 14 milyon konutun elden geçirilmesi planlanıyor.

10 milyon konut sahibini neler bekliyor

10 milyon konut sahibini neler bekliyor

Ülke genelinde 10 milyon konutun yıkılmasını kolaylaştıracak olan yasa taslağı tamamlanıp Meclis İnceleme Komisyonu’na ulaştırıldı. Komisyon incelemelerini tamamladıktan sonra tasarıyı milletvekillerinin onayını almak için meclise gönderecek. Tasarının meclisin onayını almasından sonra ülke genelinde önceden tespitleri yapılmış risk arz eden binaların yıkımı ve güçlendirilmesi için start verilecek.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :