Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi
Mahkeme Kararına Rağmen Masrafını Vermeyen bankayı İcra Yoluyla Dize Getirdi
BURSA - Markette çalışan genç, konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL’lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine müracaat etti. Mahkemenin ‘banka, haksız şekilde tahsil ettiği parayı iade etmeli’ kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, market çalışanı gencin avukatı icra yoluyla parayı tahsil etti.
 
Ankara’da bir markette çalışan 2 çocuk babası Fırat Gezgen (38), yıllardır hayalini kurduğu bir ev alabilmek için özel bir bankanın Maltepe şubesinden 23 Aralık 2009 tarihinde 48 bin 500 TL konut kredisi çekti. banka, kredi sebebiyle Gezgen’den 2 bin 182 TL ‘dosya masrafı’ ücreti kesti. İlerleyen süreçte faiz oranlarının düşmesiyle Gezgen, 8 Haziran 2010’da aynı banka şubesinden kredisini yeniden yapılandırdı. banka şubesi, bu kez de ‘yeniden yapılandırma’ adı altında Gezgen’den bin 182 TL para kesti. bankanın kendisinden kestiği 3 bin 365 TL’yi iade almak isteyen Gezgen, 2012’de banka aleyhine Sincan Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkemeye verdiği dilekçesinde, bankanın kendisinden hukuksuz şekilde 3 bin 365 TL kestiğini öne süren Gezgen, paranın kendisine iadesini istedi.
 
banka ‘ZAMAN AŞIMI VAR’ DEDİ ANCAK MAHKEME TÜKETİCİYİ HAKLI BULDU
banka şubesi ise mahkemeye verdiği savunmada, zaman aşımı süresi geçtikten sonra yapılan iade talebinin, esasa girilmeden reddedilmesini istedi. Tüketicinin dava dilekçesinin kanuna aykırı olduğunu öne süren banka, savunmasında şu ifadelere yer verdi: ’Sözleşmede haksız şart unsuru yoktur. Davacı, masraflar konusunda bilgi sahibidir, tek taraflı ve müzakere edilmeden konulan bir şart yoktur. Tüketici aleyhine dengesizlik bulunmamaktadır. Alınan tüm masraflar, verilen hizmetin karşılığı yapılan zorunlu masraflardır. Tacir olan bankanın sunduğu hizmet karşılığında ücret isteme hakkı hukuka uygundur. Davanın kredi sözleşmesi hükümlerine aykırı olduğu için dava dilekçesinin usulüne aykırı düzenlendiğini ve davanın reddedilmesini istiyoruz.’
 
Tarafları dinleyen Sincan Tüketici Mahkemesi, davalının, matbu ve standart olarak hazırlanmış sözleşmede yer almayan ücret ve komisyonları çeşitli adlar altında davacıdan haksız olarak, davacı ile müzakere etmeden tek taraflı bir işlemle tahsil ettiği kanaatine vardı. Mahkeme, 20 Haziran 2013 günü bankanın haksız şekilde aldığı 3 bin 365 TL’yi tüketiciye iade etmesine hükmetti. banka, aradan geçen 6 aylık süreye rağmen tüketiciye ödeme yapmadı. Fırat Gezgen’in avukatı Mustafa Akıncı, Ankara 3. İcra Müdürlüğü’ne müracaat ederek 3 bin 365 TL’yi tahsil etti. Markette çalışarak evini geçindirdiğini belirten Fırat Gezgen, ’Vatandaşlarımız haklarını aramalı. Hakem heyeti sınırının üzerinde olduğu için direkt olarak mahkemeye başvurdum. Mahkeme bizi haklı buldu. banka, mahkeme kararına rağmen ödemeye yanaşmayınca icra yoluyla paramızı iade aldık.’ dedi.

29.01.2014

Etiketler : Fırat Gezgen , banka , bankadan kredi masrafı geri alma , kredi , konut kredi


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

TEB'den yüzde 0.79 faiz imkânı

Yılın son ayına özel düşük faizli kampanya başlattıklarını dile getiren TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni yılı yeni evlerinde karşılamak isteyen herkesi bu avantajdan yararlanmak için TEB şubelerine davet etti. Mendi, "Uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerimize, düzenlediğimiz kampanyalarla birçok farklı ödeme alternatifi sunuyoruz" dedi

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, yarıya yakınında kredi kullanıldı.

Konutların yarısı krediyle alındı! İşte konut kredileri... Türkiye'de 9 ayda toplam 862 bin 154 konut satıldı, bu konutların yarıya yakınında kredi kullanıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2013 yılının 9 ayında yurt içinde kullanılan toplam konut kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artarak 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştı.

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Katılım Bankaları Konut Kredilerinde de Büyüyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başında tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde banka ile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek, ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

Dolar fırladı konut kredsinde oranlar arttı

emmuz ayında 5 gün içinde konut kredisi faiz oranlarını 2 kez yükselten Denizbank da konut kredisi faiz oranlarını 0.05 puan yükselttiğini açıkladı. Bankanın15 Temmuz'da 60 ayda % 0.89, 120 ayda ise %0.94 olan oranları, Ağustos ayı son haftasında 60 ayda % 0.94'e 120 ayda ise % 0.99'a kadar yükseldi. Yapılan artışla beraber 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.393 TL'den 1.428 TL'ye ulaştı. Toplamda ödenecek faiz ise 4.126 TL arttı.

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

Konut kredisinde Doğu'nun birincisi oldu

2012 yılında da konut kredisi kullandırımında ilk sırada yer alan Malatya, 2013'de ilk öeyrekde olduğu gibi ikinci çeyrekde de birinciliğini korudu.KrediPazari.com'un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2013 yılı ikinci çeyrek verilerinden yararlanarak elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il Malatya oldu.

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Konut kredisi alırken bu masraflara dikkat

Kredi açılışında oluşan en önemli masraf kalemidir. Konut kredilerinde 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden belirli bir oran belirlenerek de alınabilir. Örneğin %1 dosya masrafı oranı belirleyen bir bankadan 250.000TL tutarında kredi kullanıldığında 2.500 TL dosya masrafı ödenir. Bankaların dosya masrafsız kredi ürünleri bulunsa da karlılığı korumak açısından bu ürünlerde faiz oranı, dosya masraflı ürüne göre daha yüksek olabilir.

Mahkemeye giden parasını alıyor

Mahkemeye giden parasını alıyor

Bankaların müşterilerinden haksız aldığı paralar tüketicilerin açtığı davalar sonucu iade ediliyor. Hakkını sonuna kadar arayan ve kazananlara dün Bursa'da bir yenisi daha eklendi. Mustafa Kavakderesi adlı vatandaş, Ankara'da bir kamu bankasından tüketici kredisi çekti. Banka, 'zorunlu ve dosya masrafı' adı altında 560 TL'lik kesinti yaptı. Kavakderesi, Altındağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na müracaat ederek dosya masrafının iadesini istedi. Heyet, talebi yerinde bularak, paranın Kavakderesi'ne iadesine hükmetti.

Bankalar gayrimenkul zengini oldu

Bankalar gayrimenkul zengini oldu

Ödenmeyen ticari ve bireysel krediler nedeniyle binlerce ipotekli konut, arsa, tarla, fabrika, dükkân bankaların eline geçti. Bankaların internet sitelerindeki satış ilanlarından yapılan derlemeye göre, satışa sunulan gayrimenkul sayısı bakımından ilk sırayı Türkiye Halk Bankası aldı. Halkbank’ın halen 50 arazi, 205 arsa, 42 fabrika, 311 iş yeri, 38 komple bina, 804 mesken, 959 tarla ve 82 proje olmak üzere satışta 2 bin 491 gayrimenkulü bulunuyor. Bankanın satışa sunduğu sadece 42 fabrikanın toplam muhammen bedeli ise 129.4 milyon lira.

Kredi çekecekler dikkat

Kredi çekecekler dikkat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 16 Nisan'da faizlerde indirime gitmesinin ardından gözler bankalara çevrildi. Banka yöneticileri, piyasalarda TCMB'nin kararları sonrası kredi faiz oranlarında düşüş olacağı beklentisinin hakim olduğunu belirtiyor. Banka yöneticileri, Merkez Bankasının aralık ayında politika faizinde 25 baz puan indirime gitmesinin ardından sektör genelinde kullandırılan "Konut Taşıt İhtiyaç" tüketici kredilerinde aralık ayından nisan ayının ortalarına kadar ortalama 100 baz puan indirimin gerçekleştiğini ifade ediyor.

Konut kredisi çekenler ödemeniz hafta sonuna geliyorsa aman dikkat.

Konut kredisi çekenler ödemeniz hafta sonuna geliyorsa aman dikkat.

Kredi taksidini erken ödeyene ceza Konut kredisi çekenler ödemeniz hafta sonuna geliyorsa aman dikkat... Konut kredisi borcunu erken kapatanlardan erken ödeme cezası alan bankalar şimdi de kredi taksitini gününden önce ödeyenlerden 60 TL'ye varan "erken taksit tahsilatı" almaya başladı. Hesaplarından kesilen bu ücreti görenlerin www.sikayetvar.com'a gönderdikleri ortak şikayetleri ise "Pazar gününe denk gelen ödememi cuma günü yaptım. Banka erken ödenen taksit için de ceza kesti" şeklinde oldu.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :