Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.
İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.
Şimdi alan kazanır
İnşaat patronlarına göre ev almak için doğru zamandayız.
Dövize bağlı maliyet artışlarını konut satış fiyatlarına henüz yansıtmadıklarını söyleyen patronlar, “Yıl için yüzde 10 ile 20 arası zorunlu artış kaçınılmaz. Yani alan şimdiden bu kadar kârda olacak” diye konuşuyor.
 
BİR tarafta yükselen siyasi tansiyon diğer tarafta ekonomideki dalgalanmalar. konut alacakların bu ara kafası karışık. Beklemek mi gerekiyor, yoksa harakete geçmeli mi? Uzmanlara göre bu dönemde alım yapanlar karlı çıkacak. Bunun en temel nedeni olarak yükselen kur ve faizler nedeniyle inşaatçıların maliyetlerinin artması gösteriliyor. İnşaatçıların henüz bu maliyetleri stoklar nedeniyle fiyatlara yansıtmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri, “Yatırım yapmak ya da yaşamak için ev alacaksanız beklemeyin. Koşulları uygun olanlar bir an önce harekete geçsin. Çünkü ev fiyatlarında 2014’te yüzde 20’lere varan artış yaşanacak. Elini çabuk tutanlar yapılan fiyat artıştan etkilenmeyecek” diyor.
 
konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Başkanı Ömer Faruk Çelik, doların TL karşısında yüzde 26’ları bulan değer kazancının inşaat maliyetlerini de etkilediğini söyledi. Ev fiyatlarının en az yüzde 10 artacağını öngören Çelik, “Ev alacak kişiler faizdeki 3’e 5’e bakmamalı. Fiyat artışından etkilenmemek için harekete geçmeli” dedi. Çelik, inşaatta kar marjının sanıldığı kadar yüksek olmadığını, bu nedenle şirketlerin maliyet artışını satışa yansıttığını söyledi. konutun diğer yatırım araçlarına göre daha karlı olduğunu belirten Çelik, “Ne euro, ne dolar ne de altın gayrimenkuldeki kazancı sağlayamaz. Doğu gayrimenkul yüzde 30’ları bulan prim sağlar” dedi.
 
MİNİMUM KARLA ÇALIŞIYORUZ
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, sektörün minimum karla faaliyet gösterdiğini söyledi. Maliyetteki ve konut kredi faizlerindeki artışın, satışları etkilememesi için karlılıklarından feragat ettiklerini belirten Torun, “Dövizdeki artış inşaat şirketlerini de etkiledi. Satışlar olumsuz etkilenmesin diye 2013’te zam yapmadık. Ancak biz de sürekli bu durumu sübvanse edemeyiz. Devamlı iş yapmak için fiyat artışı yapmak zorundayız. Bu nedenle tüketiciler bu dönemi fırsata çevirmeli” dedi.
 
İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı (İNDER) Nazmi Durbakayım, sektörün konuta yatırım yapanların yüzünü güldürdüğünü dile getirdi İnşaat malzemelerine son dönemde yapılan zamları değerlendiren Durbakayım, “Döviz artışıyla birlikte demir, çimento ve hazır beton fiyatları arttı. Artışı mevcut projelere yansıtmadık. Şuan sektörde bir geçiş dönemi var. konut alıcısı için karlı bir dönem. Yeni projelerde bugünün fiyatları söz konusu olmaz” diye konuştu.
konutta satış hız kesmedi
 
TÜRKİYE genelinde 2013 yılında 1 milyon 157 bin 190 konut satıldı. Son 5 yılın satış rekorunu kıran inşaat sektörü 2014’e yüksek morelle başladı. Ülke genelinde yaşanan siyasi kaynaklı sorunlar müşterinin ev alım kararını engellemedi. 2014 Ocak ayında satılan konut sayısı 87 bin 639 oldu. konut satışlarında İstanbul 17 bin 489 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 10 bin 141 konut satışı ile Ankara, 5 bin 300 konut satışı ile İzmir izledi. Söz konusu dönemde en az satış ise 3 konut ile Hakkâri’de gerçekleşti. konut satışının düşük olduğu diğer iller ise 18 konut satışı ile Ardahan ve 24 konut satış sayısı ile Bayburt oldu.
 
Bu yılın ocak ayında 32 bin 46 konutun satışı ipotekli olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 36.6 oldu.
Yabancı önce Antalya dedi
 
TÜİK ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliği ile Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) verileri kullanılarak yayımlanan konut satış istatistiklerinde ilk kez yabancı satışı da açıklandı. Geçen yıl yabancılara satılan konut sayısı 12 bin 181 olurken, ocak ayında yabancılara bin 207 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ocakta ilk sırayı 464 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 243 konut satışı ile İstanbul, 119 konut satışı ile Sakarya, 75 konut satışı ile Muğla ve 70 konut satışı ile Aydın izledi.

23.03.2014

Etiketler : inşaat , ev , Ömer Faruk Çelik , Gayrimenkul , GYODER Başkanı Aziz Torun , İNDER Nazmi Durbakayım , konut


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…

Dünyanın ilk Google Earth tabanlı 3 boyutlu konut portalında sergileniyor…Kuzey Irak’ın en büyük konut projesi Avrocity3. Boyuta geçti!Gürbağ İnşaat tarafından K.Irak’ın Duhok kentinde yapılan “Avrocity”, Dünyanın ilk Google Earth tabanlı, 3 boyutlu konut portalı 3DKonut.com’da sanal ziyarete açıldı.

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

DUMANKAYA İNŞAAT’IN “SAĞLIKLI ve KONFORLU YAŞAM BULUŞMALARI” BAŞLIYOR

İstanbul- Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Dumankaya İnşaat, ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığına yönelik tasarlanmış uygulamaları, IQ işletim sistemi sayesinde müşterilerine sunduğu geleceğe dönük hizmetleri ve ayrıcalıklı yaşam konsepti ile Bahçeşehir’de hayata geçirdiği hi- Fit projesinde 4 Mayıs Pazar gününden itibaren “Sağlıklı ve Konforlu Yaşam Buluşmaları” düzenliyor.

KONUT SEKTÖRÜNDE PAZARI TÜKETİCİLER BELİRLİYOR

KONUT SEKTÖRÜNDE PAZARI TÜKETİCİLER BELİRLİYOR

İstanbul- Son dönemde finansal piyasalarda yaşanan gelişmelere rağmen inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar büyük fedakarlıklar yaparak maliyetlerdeki bu önemli artışları projelerindeki konutların fiyatlarına yansıtmamaya özen gösteriyorlar

Çevreci binalar faturayı yarı yarıya düşürüyor

Çevreci binalar faturayı yarı yarıya düşürüyor

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla 'sürdürülebilirlik- sınırları aşmak' temasıyla düzenlenen "3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi" başladı. Swissotel Bosphorus'ta başlayan zirvede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, enerji kaynaklarının kısıtlı olması, artan çevre bilinci,

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Anka Yapı dev konut projesi için harekete geçti

Fikirtepe’de ruhsat işlemlerinde sona yaklaşan Anka Yapı yeni projeler için de kolları sıvadı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel Çayırova’da iş ve ev konseptinin iç içe girdiği yeni bir projeye başladıklarını söyledi. Çayırova projesinde dairelerin fiyatı 75 bin liradan, dükkanların fiyatı 90 bin liradan başlıyor. Şirket bünyesinde 48 ay vade yapılıyor. Anadolu Çarşısı ismiyle yükselecek proje Sabiha Gökçen Havalimanı’na

Akıllı ev sistemleri ile konfor vaat ediyor

Akıllı ev sistemleri ile konfor vaat ediyor

“21. asırda tekniğe, ilme ve modern hayata katkı yapan; bunları odağına alan projeler ortaya koymalıyız. Artık bireyler ve toplumun tamamı kalite arıyor. Artık rekabette artı yaratmak; standart ürünler sunmakla değil, yeni ürün, servis ve proseslere hayat vermekle mümkün.

Lüks konutta altın kakma mermer modası

Lüks konutta altın kakma mermer modası

Mütekabiliyet Yasası sonrasında Körfez'e 2-3 milyar dolarlık konut satışan inşaat sektörü, artık buyük projelerde anahtar teslim çalışıyor. Arap müşterilerin büyük ev ve lüks ürünler istemesi de yeni inşaat malzemelerini gündeme getiriyor. Temmer Mermer'in, 22 ayar altın kullanılarak işlenen mermerleri de ilgi odağı oluyor. Etiler Showroom'unda İtalyan Markası Decor Marble'ın altın varaklı ürünleri

Konut satın alacaklar dikkat 28 Mayıs'tan itibaren

Konut satın alacaklar dikkat 28 Mayıs'tan itibaren

28 Mayıs'ta yürürlüğe girecek yeni yasayla artık ruhsat almadan ev satılamayacak. Konut satın alanlar da 14 gün içinde herhangi bir bedel ödemeden firmaya iade edebilecek. Bu yıl 28 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gayrimenkul sektöründe de köklü değişiklikleri hayatımıza sokacak. Bunlardan en önemlisi ise maketten konut satışının düzenlenmesi olacak.

Fikirtepe için geri sayım başladı

Fikirtepe için geri sayım başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ı Saraçhane'deki makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrasında açıklama yapan Güllüce, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümle ilgili sorunların çözüldüğünü belirtti. Güllüce, "Müjdeler olsun. 15 güne kalmaz, Fikirtepe'ye gidip kazmayı vuracağız. Müteahhitlerimiz işe başlayacak. Birkaç güne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ruhsat için avam proje almaya hazır hale gelecek.

Bina inşaatı maliyet endeksi

Bina inşaatı maliyet endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), 2013 yılı dördüncü çeyrek verilerini açıkladı. Buna göre, bina inşaatı maliyet endeksi 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,1 arttı. Endeks, geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 yükseldi.

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :