Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

İmar Kanunu Hakkında Bilinmeyenler
 İmar Kanunu Hakkında Bilinmeyenler

İŞTE İMAR KANUNU HAKKINDAKİ BİLİNMEYENLER

Şehir Plancısı Hüseyin Oflaz, Yeni Düzenlemedeki Risklere Dikkat Çekti:

 

Şehir Plancısı Hüseyin Oflaz, kamuda şeffaflık paketi içinde yer alan imar kanunu taslağıyla ilgili bilinmeyenlere dikkat çekti. Hüseyin Oflaz yeni düzenlemeyle ilgili uygulamada dikkat edilmeyen noktaların özellikle metropollerde kaos çıkartabileceği uyarısında bulundu.

 

Türkiye günlerdir kamuda şeffaflık paketi içinde yer alan İmar Kanunu’ndaki değişikleri tartışıyor. İmar planlarının daha hızlı, saydam ve adil bir şekilde hazırlanmasına yönelik yeni düzenleme, getirdiği imar hakkı transferi, rantın paylaşılması gibi maddeleri nedeniyle gündemde sıcaklığını koruyor. İmar Planlama Uzmanı Hüseyin Oflaz, kanun taslağı hakkında henüz kamuoyunun dikkatini çekmeyen birçok madde bulunduğuna dikkat çekiyor.

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, özellikle uygulamaya dair bazı noktalara dikkat edilmediği takdirde iyi niyetle hazırlanmış olan bu yasal düzenlemenin metropollerde kaos çıkartabileceği uyarısında bulunuyor.  Oflaz, “Düzenlemenin uygulama ve sosyal ayakları çok iyi irdelenmeli. Çünkü yasa uygulanabilir hale getirilmez ve uygulanma alanları şeffaflaşmazsa yine problem yaşarız. 4 konu çözülürse ve vatandaşların mağduriyeti giderilirse kamuda şeffaflaşma ondan sonra gerçekleşir” diyor. İşte yeni imar düzenlemelerinde risk taşıyan 4 konu:

 

Sosyal Doku Korunabilmeli

1-    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel proje alanı veya tanımlı alan ilan ettiği yerlerde mülkü bulunan vatandaşın imar hakları, SPK lisanslı uzmanlarca değeri belirlenerek farklı bir alana aktarılacak. Genelde kentin

 

 

 

merkezinde köhneleşmiş kent dokularındaki haklar, çeperdeki boş alanlara transfer edilecektir. İmar hakkı transferi sağlandıktan sonra, tanımlı alana yapılacak projenin niteliği, buraya kimlerin geleceği önemli. Burada farklı bir sosyal yapının oturması gündeme gelecektir. Yani işin bir de sosyal ayağı uzun vadede karşılaşacağımız bir konu. Burada dengeyi çok iyi sağlayacak yol haritasının belirlenmesi önemli.

 

Tapunun Menkul Değere Dönüşmesi Riski

2-    İmar transferinde özellikle kent merkezinden çeperlere taşınmaktan ziyade yerinde dönüşümü sağlayabilecek enstrümanlar oluşturulmalı. Transfer konusu alanlarda 10 yılı geçmiş özel mülkiyete sahip vatandaşların mağduriyetleri çözülmeli. O vatandaşlara kamulaştırma yapılarak parası verilebilir. Ya da aynı bölgede komşu adalardaki emsaller dikkate alınarak imar haklarının hesaplanabilir ve vatandaşın tercihine sunulabilecek birkaç bölgedeki yerlerde takas sağlanabilir. Bu, doğru bir adımdır. Ama imar haklarında tapunun bir nevi menkul değere dönüştürülmesi risklidir. Türkiye’de en güvenilir evrak tapudur. İmar transferiyle ortaya yeni bir enstrüman çıkıyor ve bir menkul değer oluşuyor. Bu sertifikanın tapu değerlerinin korunması adına tapu kurumu ile nasıl ilişkilendirileceği konusu üzerinde düşünülmelidir.

 

İmar Tadilat Taleplerine Sınırlama Getirilmeli

3-    Vatandaş imar hakları ile yetinmeyip ilave imar hakkı isterse buradan çıkacak gelirin beli bir oranını kamunun alması gayet doğaldır ama bireysel imar planı tadilat taleplerine sınırlama getirilmeli. Herkes eldeki ile yetinmeyip, imar hakkımı artır derse ne olacak? Artırılan imar hakkı oranında sosyal donatı alanlarını artırabilecek miyiz? Öyleyse uygulamaya sınırlandırma getirilmeli.

 

 

 

 

 

İmar Planında Çok Başlılık Ortadan Kalkmalı

4-    Türkiye’de imar planı hazırlayan onlarca kurum var. Her kurum kendi bakış açısından olaya yaklaştığı için şehirlerin içinde farklı imarlar oluşuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karayolları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi, Belediyeler, Maliye Bakanlığı ayrı ayrı planlar yapabiliyor. İmar planı bir bütündür ve bu bütün içinde karar verilmelidir. Bu konuda çok başlılığı ortadan kaldıracak bir koordinasyon yapılmalı ya da bu durum tanımlanmalı. Planı kimin yaptığını kontrol altına almadıktan sonra, imar planlarının muhtara mı yoksa belediyeleri mi asılacağı konusu, bunların yanında o kadar önemli değildir.

İmpo İmar Kurucusu Hüseyin Oflaz, bu düzenleme hayata geçtikten sonra mülk sahiplerinin tapularının takibini yapmasının bugünkünden daha fazla önem kazanacağını, mülk haklarını kaybetmemek için imar planı değişikliklerinin yakından takip edilmesinin gerekeceğini de söyledi. Oflaz, şirket olarak, mülk sahiplerinin Türkiye’nin farklı yerlerine dağılmış gayrimenkullerinin takibini rahat yapabilmelerini sağlayan tapu takip sistemi İmpomes’i bugün gelinen noktayı önceden öngörerek 5 yıl önce hazırladıklarını da hatırlattı.

 

 

EDİTÖRE NOT

Gelecek nesillere yaşanabilir kentler bırakmak ilkesiyle hareket eden İmpo İmar Anonim Şirketi, Türkiye’nin her bölgesinde her ölçekte imar planları yapmak ve projeler geliştirmek, yaşanabilir mekanlar oluşturulmasına imkan sağlamak üzere 1996 yılında İstanbul’da şehir plancısı Hüseyin Oflaz tarafından kurulmuştur. İdeal kentin formülünü fonksiyonellik ve yaşanabilirlik olarak aktaran Hüseyin Oflaz, “Türkiye'de şehir planlamacılığının en önemli sorunu, planların ya sadece kağıt üzerinde kalması ya da sahada planlanandan daha farklı sonuçların ortaya çıkmasıdır. Bizim detaylı çalışma sistemimiz, her aşamada gerçekleştirdiğimiz takip ve kontrol, bizim ve işverenin hedeflerine eksiksiz ulaşmamızı sağlamaktadır” dedi. Şirket halen İmar Planlama, Kentsel Dönüşüm ve Mülkiyet Erişim Sistemi (İMPOMES) gibi departmanlarla faaliyet göstermektedir.

29.01.2015

YASAL UYARI : Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan materyaller link verilmesi ve kaynak gösterilmesi koşuluyla kullanıma açıktır. Aksi durumlar art niyet olarak değerlendirilir ve yasal haklarımız saklıdır.

Etiketler : imar , kanun , bilinmeyenler


Yorum
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu
İlgili Haberler

Kentsel Dönüşüm İmar Rantı Vergisinden Muaf Olsun

 Kentsel Dönüşüm İmar Rantı Vergisinden Muaf Olsun

Son günlerde kamuoyunda rant vergisi tartışılıyor. Başbakan Davutoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce’nin imar rantı konusundaki açıklamalarına, Ali Babacan’ın imar rantı vergisinin getirileceği beyanı son noktayı koydu. Yeni kanun değişikliği ile imar rantı vergisi yolda. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, “İmar rantı vergisini destekliyoruz. Devletin ve belediyelerin kararı ile mülk sahiplerine piyango gibi bir inşaat hakkı veriliyorsa tabii ki bu olanağı veren kamunun bundan pay alması gereklidir. Ancak kentsel dönüşümü teşvik etmek için riskli yapıları ve riskli alanları rant vergisinden muaf tutmak gerekir” dedi.

DAP YAPI’YA ÖDÜL YAĞDI

DAP YAPI’YA ÖDÜL YAĞDI

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Avrupa’nın en iyi gayrimenkul projelerinin seçildiği ödül töreninde, bu yıl en iyi mimari, gayrimenkul, iç tasarım ve yapı geliştirme kategorilerinde 26 Avrupa ülkesinden yüzlerce proje ödül için yarıştı. Dap Yapı, 4 ayrı projesiyle katıldığı yarışmadan toplam 9 ödülle döndü.

Güzelliğiyle cezbeden projeler

Güzelliğiyle cezbeden projeler

Yeni nesil projeler konfor ve hizmetin yanı sıra mimarisiyle de ayrışıyor. Müteahhitler kendini fark ettiren projelerin satışları artırdığını belirterek, güzel olan binanın evi sattırdığını söylüyor. Her yıl en az 500 bin konut için yapı ruhsatı izni alınıyor. Bunun yaklaşık 400 bini ise projeye dönüşüyor. İnşaat firmaları yaptıkları projelerde öne çıkmak ve satış hızını artırmak için birbirinden değişik yeniliklerle gayrimenkul alıcısının karşısına çıkıyor. Bina içlerinde yapılan tüm konfor ve alıcıya sunulan hizmetin yetersiz kaldığı

Şehzadeler Kenti''nin hayali gerçek oldu

Şehzadeler Kenti''nin hayali gerçek oldu

Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği, Yavuz Sultan Selim'in yönettiği, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu şehir olan ve ''şehzadeler kenti'' olarak anılan 4 bin yıllık geçmişe sahip Trabzon, ''büyükşehir'' statüsü elde ederek 20 yıllık hayalini gerçekleştirdi. 'On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı ve Resmi Gazete'de

Akasya dünya birinciliğine koşuyor!

Akasya dünya birinciliğine koşuyor!

Akasya Acıbadem, dünya klasmanında Avrupa’yı temsil etmeye hazırlanıyor Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ve mimari ödüllerinden biri olan The European Property Awards 2012 töreninde 5 yıldız alarak “Avrupa’nın en başarılı projesi” seçilen Akasya Acıbadem’in Rezidans etabı, 7 Aralık’ta “Dünyanın En İyisi” olmak için yarışacak. Mimar Mehpare Evrenol yürütücülüğündeki Mimarlar Workshop tarafından tasarlananproje Avrupa, Asya Pasifik, Afrika, Güney Amerika gibi dünyanın 8 ayrı bölgesinden gelen projeler ile aynı platformda yarışacak.

Boğaz'a nâzır, Kral'a komşu: Kandilli Konakları

Boğaz'a nâzır, Kral'a komşu: Kandilli Konakları

Boğaz'a nâzır, Kral'a komşu: Kandilli Konakları Suudi Kralı Bin Abdulaziz'in de arazisinin bulunduğu Sevda Tepesi'nde 14 müstakil konutluk bir projeye imza atan Demsa Group'un bu özel işini projenin mimarı Memduh Taşdemir'le konuştuk. Üst gelir grubuna hitap eden konutlarda ortak yaşam alanı bulunmuyor, Kandilli Konakları'nda her şey müstakil! Fiyatlar komşulara göre makul kalsa da burada yaşamak isteyenlerin en az 3 milyon 250 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

Park Village projesi,Şehrin içinde kasaba atmosferi!

Park Village projesi,Şehrin içinde kasaba atmosferi!

Park Village projesi, birbirlerine olan mesafeleri ve peyzaj kararları ile yalıtılmış tek parselde 144 adet bahçeli ve havuzlu villadan oluşuyor. Tek ortak alanları ise kasaba meydanı Yakın çevresinde 11 eğitim kurumu, 10 alışveriş merkezi, 5 özel hastane bulunan, tek katlı müstakil evlerin oluşturduğu projenin hedefi, sakinlerine Ege kasabası atmosferinde yaşam sunmak. Mimaride iç avlu, iç-dış kaplamalarda doğal malzeme tercihleri, zemin kota yayılan yaşam, bahçede bağbostan için ayrılan alanlar ve yetişkin zeytin ağaçlarının bahçeleri süslemesi

RİTİM İSTANBUL LÜKS VE KONFORU BİR ARADA BULUŞTURUYOR

RİTİM İSTANBUL LÜKS VE KONFORU BİR ARADA BULUŞTURUYOR

RİTİM İSTANBUL LÜKS VE KONFORU BİR ARADA BULUŞTURUYOR Dumankaya İnşaat, Maltepe’deki yeni projesi Dumankaya Ritim İstanbul’un sahip olduğu panoramik manzarayı daha yakından görmek isteyen ziyaretçilerine Dumankaya Vizyon’un 32. katında hazırladığı örnek dairenin kapılarını açıyor. Dumankaya İnşaat, İstanbul’un yükselen yıldızı Maltepe’de özgün mimari anlayışıyla hayata geçirdiği yeni projesi Ritim İstanbul

GÖLMAHAL VİLLALARI’NDA KDV’NİN YARISI YALÇINLAR GROUP TARAFINDAN ÖDENİYOR

GÖLMAHAL VİLLALARI’NDA KDV’NİN YARISI YALÇINLAR GROUP TARAFINDAN ÖDENİYOR

GÖLMAHAL VİLLALARI’NDA KDV’NİN YARISI YALÇINLAR GROUP TARAFINDAN ÖDENİYOR Yalçınlar Group, İstanbul’un villa imarlı bölgelerinden Büyükçekmece Gölü kıyısında yepyeni ve ayrıcalıklarla dolu bir yaşamın kapısını açtığı projesi Gölmahal’de, KDV’nin yarısını tüketiciler adına ödüyor. Gölmahal Villaları, KDV’nin yanı sıra uygulanan avantajlı ödeme koşullarıyla da dikkat çekiyor. KDV’nin yarısının tüketici adına ödendiği Gölmahal’de, %30 peşinatta geri kalan kısım 36

SUR YAPI AVRUPA’YA

SUR YAPI AVRUPA’YA

SUR YAPI AVRUPA’YA "KORİDOR" AÇIYOR….. CORRIDOR GÜNEŞLİ’NİN YAŞAM SENARYOSUNU DEĞİŞTİRECEK. Sur Yapı tarafından Güneşli’de inşa edilen “Corridor”, modern ve kaliteli mimarisi ve Bağcılar bölgesinin gelişimine kattığı değerle büyük ilgi görüyor. Sur Yapı, “Corridor” projesinde Stüdyo’dan 4+1’e kadar zengin daire tipi seçeneği ve cadde mağazaları konseptinde projelendirilen alışveriş mağazaları, cafe, restoran ve sosyal yaşam alanları ile bölgenin yaşam

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :table
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 545e304858cfd90d