Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

A Sınıfı Ofis Binaları
A Sınıfı Ofis Binaları

Günümüzde gayrimenkul yatırım ortaklıklarının, İstanbul'da faaliyet gösteren büyük ölçekli inşaat şirketlerinin ve yatırımcıların üzerinde durdukları en önemli konulardan biri plazalar ve ofis binalarıdır. Ülkemiz için ofis binalarının sınıflandırılması her ne kadar yeni bir kavram olsa da temel olarak ofis binaları A, B ve C olmak üzere üç sınıfa ayrılmakta; son teknoloji ile donatılmış, ulaşımı kolay olan, teknik ve sosyal altyapısı ile kusursuz özellikler gösteren, en yüksek bedeller ile kiralanan binalar da A sınıfı ofis binaları olarak adlandırılmaktadır. Ancak dünyanın önemli finans merkezlerinden biri olan İstanbul'da yeterli sayıda A sınıfı ofis binası bulunmamaktadır. 

Bir ofis binasının A sınıfı olup olamayacağı uluslararası kriterlerle belirlenmiştir ancak genel hatları ile en yüksek kira getiri oranlarına sahip bu binaların sahip olması gereken başlıca özellikler, optimize edilmiş kullanım tasarımı, kusursuz işçilik, ulaşım kolaylığı, modern ısıtma-soğutma sistemleri, maksimum internet ve network altyapısı ile geliştirilmiş bir bina teknik altyapısı, yeterli otopark kapasitesi, etkin bina güvenlik ve yönetim sistemleridir. Temel kriter olmasa da bu özellikler dışında kullanıcıların ilk etapta bölge seçtikleri ve merkezi iş alanları dışına çıkmayı tercih etmedikleri gözlemlenmiştir.  Yıllardan beri kurumsal şirketlerin aynı aks üzerinde yoğunlaşmalarının sebebi de A sınıfı ofis binalarının eksikliği ve var olan binaların Büyükdere aksı üzerinde bulunmalarıdır. İş merkezlerinin tek merkezde toplanması ofis binası bulunmayan bölgelerin ekonomisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu noktada yapılması gerekenler, bölgesel bir stok artışı yaratmak yerine halihazırda yeterli altyapıya sahip olan diğer bölgelerimize yapılması gereken yatırımlardır.

İstanbul'da A sınıfı ofis binalarının eksikliği global şirketlerin ülkemize giriş süreçlerini ve yerli kurumsal şirketlerimizin taşınma süreçlerini de yavaşlatmaktadır çünkü sözünü ettiğimiz kurumsal yapılanmaların altyapı olarak eksik  ya da imajlarını olumsuz etkileyecek bir binada faaliyetlerini sürdürebilmesi mümkün olmamaktadır.  Bu durum da ticari gayrimenkul pazarının hız kesmesine dolayısıyla pazarda ekonomik durağanlığa sebep olmaktadır.

A sınıfı ofis binalarının üretimi, gayrimenkul geliştirici şirketlerin ve yatırımcıların da ticari boyutta güç kazanmalarını sağlayacaktır. Nitekim bu binaların satış-pazarlama süreçlerini, İstanbul'daki birçok A sınıfı olmayan ofis binasının satış-pazarlama süreçleriyle karşılaştırdığımızda aradaki ciddi fark net bir biçimde görülmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü yatırımcı ve geliştiriciler A sınıfı ofis binaları üzerinde yoğunlaşmalı bu yoğunlaşma sonucu ortaya çıkacak stok artışı rekabeti ve rekabet de  İstanbul’un en kısa zamanda hakettiği kalitede A sınıfı ofis binalarına kavuşmasını sağlamalıdır. 

Etiketler : Ofis , A sınıfı , Ofis binası


Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :