Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Ticari Gayrimenkul Değerlemesi
Ticari Gayrimenkul Değerlemesi

Ticari gayrimenkullerin büyük bir kısmına sahip olan kurumsal şirketlerin satış ve kiralama süreçlerindeki referans noktaları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslandırılmış gayrimenkul değerleme şirketlerinin hazırladığı ekspertiz raporlarıdır. Satışa veya kiralamaya konu herhangi bir ticari taşınmazın alım-satım sürecini yöneten finans, muhasebe veya mülk yönetim departmanı bu rapordaki değeri baz alır ancak bu raporların hemen hepsinde sadece cari değer bilgisi verilir ve gelecekteki değer hesaba katılmaz. Gelecekteki değer bilgisine ulaşmak, belediyede sadece imar durumu ya da proje incelemeleri ile mümkün olmamaktadır.

Kamu ve özel sektör tarafından bölgeye yapılacak yatırımlar dikkate alınmak zorundadır. Ticari gayrimenkullerin değerini belirleyecek en önemli faktörler ulaşım gibi kamu eliyle sağlanacak yatırımlar ve özel sektör tarafından sağlanan, inşa edilmekte olan ya da inşa edilmesi planlanan diğer ticari taşınmazlardır.

Yeterli ve gerekli pazar analizleri ile gelecekte yapılacak yatırımlar dikkate alınarak belirlenecek bir satış fiyatı, çift taraflı işleyen bu süreçte alıcı veya satıcı pozisyonundaki iki veya daha fazla şirketin süreçten zararsız ayrılmalarını sağlayacaktır. Ancak bu bilgilere ulaşabilmek her zaman kolay olmamaktadır. Şirketlerin pazarlama politikaları sebebiyle yatırımlarını açık planlamamaları veya kamu tarafındaki yatırımlara ulaşılamaması gibi sebeplerden dolayı eksik bilgi ile satış sürecinin yönetilmesi durumunda uzman görüşü alınmalı ve gerekli raporlamalar yapıldıktan sonra sürece devam edilmelidir. Aksi halde gerçekleşen satış fiyatının bir buçuk kata kadar sapma yarattığı görülmektedir.  Üzerinde konuştuğumuz taşınmazın ticari bir taşınmaz olduğunu düşündüğümüzde, bu sapmanın ne kadar ağır bedeller doğuracağı çok açıktır. 

Etiketler : Değerleme


Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :