Projeni Gönder

Projeniz sitemizde yer almıyorsa projenizi ve basın bülteninizi bize gönderin, sitemizde ücretsiz yer alsın.


YAZARLAR
Emlak Proje Haber Yazarı

KREDİ HESPALAMA

Banka Seçiniz :

Kredi Tutarı :

Kredi Vadesi :

Sonuç :

Mütekabiliyet Yasası
Mütekabiliyet Yasası

Yabancıların Türkiye'de sahip olabileceği toprak miktarının 2.5 hektardan 30 hektara ve bazı koşullarda 60 hektara çıkarılmasını, bir ilçede satılabilecek toplam toprak miktarının ilçenin yüzölçümünün %10'unu aşmamasını öngören mütekabiliyet yasası onaylandı. Ortadoğu ve Arap dünyasının henüz yasa çıkmadan önce alımlar yaptığını ve tapu işlemleri için yasanın çıkmasını beklediğini biliyoruz. Özellikle İstanbul'a ve şehir merkezine yapılacak bu yatırımların net bir biçimde görülecek etkileri olacak.

İnşaat sektörü yeniden hız kazanacak çünkü dış yatırımlar sayesinde özellikle büyük illerimizde mevcut olan konut stoku önemli ölçüde azalacak. Bu azalma neticesinde şehir merkezlerinde daire fiyatlarında yükselmeler olacak. Yılda ülkemize girecek 15-20 milyar dolar civarında sıcak para, gayrimenkul sektörünün canlanmasına ve hatta yabancıya taşınmaz satımının yeni bir iş kolu haline gelmesine sebep olacak. Yabancı yatırımcıların zaman içinde ticari taşınmazlara da yönelmeye başlamasıyla pazar canlanacak ve ticari taşınmaz bölgelerinin sayısı, kaliteleri artacak.  Ancak mütekabiliyet yasasından optimum verimi alabilmek için altyapımız tam olarak hazırlanmış durumda değil.

Ticari olmayan taşınmazların satışında en büyük sorun oturma izninde çıkacak çünkü ülkemizde konut sahibi olan yabancının oturma iznini düzenleyen bir çalışma henüz mevcut değil, bu durumda yerleşim amaçlı Türkiye’de konut sahibi olan yabancıya oturum izninin de gayrimenkul satışıyla birlikte verilmesi önem arz etmektedir. Aksi halde oturum amaçlı gayrimenkul satışlarında başarısız olunacağı açıktır. İkinci bir nokta ise yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekebilmek için gerekli olan proje kalitesidir. Dış yatırımcıya güven vermeyen projelerle dış kaynağa sahip olabileceğimizi ve hatta cari açığı kapatabileceğimizi düşünmek hata olur. Bu noktada en önemli görev yine proje geliştiricilere düşmektedir. Yapılması gereken, geleceği öngörülmüş projeler hazırlayarak, yabancı yatırımcılar gözünde Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak ve kamu boyutunda gerekli düzenlemeleri vakit kaybetmeden yapmaktır.

Belirttiğimiz teknik boyutlara ek olarak mütekabiliyet yasası halkımız tarafından ''milli toprak kaybı'' olarak görülmemeli, gerçekleştirilen satışlar sonucunda verilen tapu senetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Tapu Senetleri olduğu ve stratejik, ülke güvenliği için önem arz eden topraklarımızın satışının çeşitli kriterlerle sınırlandırıldığı unutulmamalı, yasaya sosyal boyutta gereken destek verilmelidir.

Etiketler : Mütekabiliyet Yasası , mütekabiliyet , yasa


Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :